MARKÍZA • ŠTVRTOK • 20:30

Exkluzívne zo zákulisia: Títo majú v rukách osudy Brmbalíka aj Eriky

30. 08 2019 10:00 | lch
Scenáristi seriálu Horná Dolná
Scenáristi seriálu Horná Dolná Foto: TV Markíza
Porada scenáristov seriálu Horná Dolná
Porada scenáristov seriálu Horná Dolná
Porada scenáristov seriálu Horná Dolná

Prezradili, kedy bude svadba?

Kto by nepoznal obyvateľov najznámejšej neexistujúcej dedinky Horná Dolná? Tváre Ďura Brmbalíka, kultúrnej „onej" Eriky, fešnej krčmárky Terezky či starostu sú známe snáď každému divákovi. Od 5. septembra budeme týždeň čo týždeň sadať pred televízne obrazovky, aby sme sledovali ich nové príbehy už v deviatej sérií Hornej Dolnej. Kto však stojí za ich osudmi, milými príhodami a trapasmi? Nazrite s nami exkluzívne do miestnosti, kde sa „varí" Horná Dolná.

Za vznikom seriálu stál najmä režisér a scenárista Tomáš Jančo. Hoci v súčasnosti na seriáli stále pracuje ako storyliner, stabilný scenáristický tím tvorí už rok a pol sedem tvorcov. „Stretávame sa každý týždeň a naše stretnutia trvajú aj šesť - sedem hodín, niekedy aj dlhšie. Vždy niekto z nás prinesie nejaký nápad, ktorý rozoberáme. Z tohto nápadu vznikne námet, ktorý „zavesíme" na spoločný disk a celý týždeň ho pripomienkujeme, dopĺňame, rozvíjame," opisuje vznik jednotlivých epizód vedúci scenáristického tímu Stano Dančiak.

Nie vždy to však ide ako po masle. „Predstavte si, že prídete s nápadom, ktorý sa vám zdá dokonalý a všetci sa doňho pustia. Alebo prinesiete vtip a nikto sa nesmeje," hovorí scenáristka Adela Zvalová. Každý z nich to znáša inak - niekto sa hnevá, ďalší bojuje a presviedča kolegov a iný sa stiahne do seba a nekomunikuje. „Aj preto tu máme pohovku, aby sme si tam mohli ľahnúť, keď máme „depku"," smejú sa scenáristi.

Niekedy je nosnou témou situácia z každodenného života, inokedy však scenáristov inšpiruje konkrétna postava. „Štvalo ma, že Lacko, ktorého hrá Peťo Brajerčík, je stále taký hanblivý „ťuťko" a dobrák. Chcela som ho vidieť aj v inej polohe a tak vznikol scenár k epizóde, v ktorej sa Lacko udrie do hlavy a stane sa z nej drsný macho, ktorý každému hovorí pravdu," hovorí scenáristka Nina Morgenstein.

Každý zo scenáristov má obľúbené postavy, pre Stana Dančiaka je to okrem iných Stano Sojka v podaní Miša Kubovčíka, pre scenáristku Ninu Morgenstein farár, ktorého hrá Marek Majeský. „Všetky postavy však majú niečo spoločné - hoci majú svoje muchy, sú vo svojom jadre dobrí. A to je aj taká naša „mantra" pri písaní každého scenára - „aby to malo srdénko"," vysvetľujú scenáristi.

Hoci scenáristi dodávajú hotový a prepracovaný scenár, veľa situácií vzniká rovno na pľaci a sami herci si ho dotvárajú alebo improvizujú. „Taký je napríklad Dano Heriban, alebo Mišo Kubovčík, ktorý je okrem iného veľmi zdatný kaskadér a doslova si koleduje, aby sme mu písali krkolomné scény," vysvetľuje Stano Dančiak. „Taktiež traja chlpáči v podaní Maťa Landla, Romana Slaninu a Juraja „Šoka" Tabačeka sú výborní improvizátori - stačí im nadhodiť tému a oni si už idú svoje," dopĺňa Adela Zvalová. No a ak sa bavíme o Hornej Dolnej, nemôžeme sa nespýtať - kedy už konečne bude svadba Eriky a Brmbalíka? „To vieme iba my! Alebo, žeby ani my nie?," smejú sa scenáristi.

Predstavujeme vám scenáristický tím Hornej Dolnej: Nina Morgenstein, Stano Dančiak, Adela Zvalová, Lukáš Sigmund, Dominika Udvorková, Mišo Baláž, Katka Fitková a Tomáš Dušička.

FOTOGRAFIE Z PORADY SCENÁRISTOV HORNEJ DOLNEJ NÁJDETE V GALÉRII

 

Komentáre ( 0)

 

Upútavka

 
Horná Dolná - vo štvrtok, 4. júna, o 20.30!
Sledujte celé epizody na