Horná Dolná cover

MARKÍZA • NEDEĽA • 17:45 •

Tajomstvá Hornej Dolnej, o ktorých ste netušili

22. 02 2021 11:00 | lch
Horná Dolná
Horná Dolná Foto: TV Markíza
Nakrúcanie seriálu Horná Dolná
Nakrúcanie seriálu Horná Dolná
Nakrúcanie seriálu Horná Dolná

Čo všetko skrýva váš obľúbený seriál?

Keď pred siedmimi rokmi, 6. januára 2015, televízia Markíza odvysielala prvý diel seriálu, začal sa nový fenomén. Ľudia si okamžite obľúbili svojské postavičky, nezabudnuteľné hlášky a príbehy, ktoré by sa pokojne mohli odohrať v ktorejkoľvek dedine na Slovensku. A diváci mu zachovávajú svoju priazeň dodnes. Dôkazom je už aktuálna 12. séria, na ktorú sa môžete tešiť už od 4. marca.

Zaujímavosti, o ktorých ste ani netušili

Pôvodne mala byť Horná Dolná iba 10-dielny letný seriál. Nikto však nečakal, aký ošiaľ tento projekt spustí. Z miestnych obyvateľov sa stali herci či členovia štábu a spoločne s hercami a štábom jedna veľká seriálová rodina.

Samotnú dedinu Nová Lehota, v ktorej sa Horná Dolná nakrúca, objavil Alexander „Šaňo“ Zeman, člen produkcie, tzv. lokačný. „Na začiatku, keď sa seriál vytváral, bola predstava, že sa dej odohráva v malej dedinke so štvorcovým námestím, ktoré obkolesujú domy a budovy z deja. Bolo treba nájsť dedinu, v ktorej je kultúrny dom, starostov, Sojkov, krčma, a pod. Jednoducho pekne všetko pokope. Navyše tam malo byť pekné futbalové ihrisko, cintorín a jazero s tým, že tam nesmie byť kostol. To sa ukázalo ako problém, pretože väčšinou sa kostoly nachádzajú v strede dediny. V Novej Lehote sú v jej samotnom strede rovno kostoly dva,“ zaspomínal si Šaňo.

TIP: Veľká novinka v Hornej Dolnej! Neobišla ani ďalší obľúbený seriál

Celkovo sa pri hľadaní malebnej rázovitej slovenskej dedinky prešlo asi 4000 km. Do užšieho výberu sa napokon dostali štyri obce. Nová Lehota tesne porazila svojho suseda obec Stará Lehota, ktorá však nakoniec v seriáli účinkuje tiež. Odohráva sa v nej dej susednej rivalitnej obce Dolná Dolná. Samozrejme, ani Nová Lehota do bodky nespĺňala všetko, nemá napríklad jazero. Jazero sa nakrúca na viacerých miestach.

Seriál Horná Dolná môžete sledovať na obrazovkách Markízy už čoskoro!

Upútavka

 
Horná Dolná - v piatok, 31. decembra, o 17.50!
Sledujte celé epizody na